Coraz więcej Polaków pracuje w Austrii i należy im się zwrot podatku z zagranicy. Aby ubiegać się o zwrot podatku, austriacki urząd podatkowy wymaga złożenia stosownych deklaracji i dokumentów. Lohnzettel to podstawowy dokument, aby móc otrzymać zwrot podatku z Austrii. Jak otrzymać zwrot nadpłaconego podatku oraz kiedy warto się rozliczyć?
Zwrot podatku z Austrii
Austriackie prawo podatkowe jest podobne do niemieckiego prawa podatkowego, ale też do polskiego prawa podatkowego. Zwrot podatku z Austrii jest możliwy, gdy co miesiąc odprowadzany jest zbyt wysoki podatek. Zwrot nadpłaconego podatku, w kraju, jakim jest Austria, jest możliwy po zakończeniu roku podatkowego, który w Austrii jest tożsamy z zakończeniem roku kalendarzowego.
O zwrot podatku z Austrii może się starać każdy, kto przebywał i pracował tam legalnie przez co najmniej 183 dni, czyli pół roku. W tym przypadku możliwe jest uzyskanie nawet 100% zwrotu podatku z zagranicy. Jeśli praca w Austrii trwała dłużej niż 6 miesięcy, aby uzyskać zwrot podatku z zagranicy, konieczne jest uzyskanie w danym roku podatkowym 90% dochodów na terenie Austrii. O zwrot podatku za pracę w Austrii można się ubiegać do 5 lat wstecz.
Co zrobić, aby uzyskać zwrot podatku z Austrii
Zwrot podatku z Austrii jest możliwy po złożeniu do właściwego urzędu skarbowego austriackiej deklaracji podatkowej, czyli Eikommnensteuererklärung. Dokument, który poświadcza dochody, jest Lohnzettel. Druk L16 (Lohnzettel) to inaczej karta podatkowa. Jest to dokument podatkowy, który powinien dostać każdy pracownik od swojego pracodawcy, który jest zobowiązany wystawić ten dokument w wersji papierowej do końca lutego. Niektórzy pracodawcy wystawiają go w formie elektronicznej, jednak wtedy muszą to zrobić do końca stycznia. Jeśli nie otrzymałeś Lohnzettel, musisz zgłosić się do swojego byłego lub obecnego pracodawcy w Austrii i wystąpić z prośbą o wydanie L16, ponieważ bez tego dokumentu nie możesz się starać o zwrot podatku z Austrii.
Podatek austriacki za dany rok podatkowy jest rozliczany na formularzu L1, czyli ArbeitnehmerInnenveranlagung. Każde dodatkowe dochody (np. z umowy najmu, umowy o dzieło), które przekraczają 730 euro, wymagają złożenia deklaracji E1 do 30.04. danego roku. Co ważne, nie można złożyć jednocześnie deklaracji L1 i E1.
Pewny i szybki zwrot podatku z zagranicy
Decyzja, którą deklarację złożyć (L1 czy E1) może być trudna, ale doświadczeni doradcy, tacy jak np. w firmie Tax-pol z Wrocławia chętnie Ci w niej pomogą. Dodatkowo, jeśli przysługują Ci jakieś ulgi, musisz dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzają, że Twój zwrot podatku z Austrii może być np. wyższy. Urząd austriacki rozpatruje każdą deklarację podatkową i wystawia decyzję podatkową. Może się zdarzyć, że Twój wniosek o zwrot podatku z Austrii zostanie odrzucony, dlatego warto wspomóc się usługą profesjonalnego biura podatkowego, które nie tylko pomoże zebrać wszystkie wymagane dokumenty, ale także pomoże w ewentualnej procedurze odwoławczej.
Cała procedura ubiegania się o zwrot podatku z Austrii trwa od 3 do 6 miesięcy, a zwrot austriackiego podatku jest wysyłany do adresata na wskazany numer konta bankowego. Warto zadbać o wsparcie profesjonalistów, którzy od prawie 20 lat pomogli milionom Polaków uzyskać zwrot podatku z takich krajów jak Austria, Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania.
Jakie są terminy składania zeznania podatkowego w Austrii?
Nie wszyscy muszą się rozliczyć z podatku dochodowego w Austrii. Jeśli jednak należysz do grona osób, które chcą się starać o zwrot podatku z Austrii, musisz pamiętać, że ostateczny termin oddania deklaracji podatkowej w wersji papierowej to 30.04. Zeznania podatkowe w Austrii składane w wersji elektronicznej mają wydłużony czas, ponieważ można to zrobić do 02.07. W niektórych sytuacjach termin składania rozliczeń wydłuża się nawet do 01.10. Starając się o zwrot podatku z Austrii za kończący się rok podatkowy, jeśli spełniasz odpowiednie warunki, możesz korzystać z różnych ulg podatkowych. Ulgi podatkowe w Austrii przysługują m.in. dla osób mających dzieci.