Stoły do masażu są podstawowym narzędziem pracy fizjoterapeutów i standardowym wyposażeniem wszystkich gabinetów masażu i rehabilitacji. Ich konstrukcja, choć prosta, może oferować wiele funkcji i służyć różnego rodzaju zabiegom oraz ćwiczeniom wykonywanym przez fizjoterapeutę wraz z pacjentem.
W związku z tym wybór właściwego stołu do masażu będzie bezpośrednio wpływał na jakość, a nawet zakres oferowanych przez fizjoterapeutę zabiegów, masaży i ćwiczeń. Na co należy zwrócić uwagę?
Czym powinien wyróżniać się stół do masażu dla fizjoterapeuty?
Stoły do masażu stosowane w gabinetach fizjoterapeutycznych różnią się nieco od tych wykorzystywanych przy masażach relaksacyjnych. Dla fizjoterapeuty ważna będzie przede wszystkim możliwość regulacji różnych partii stołu tak, by odpowiadał potrzebom danego masażu i dolegliwościom pacjenta. Z tego względu stoły do masażu wyposaża się nie tylko w regulację wysokości, ważną z uwagi na ergonomię pracy fizjoterapeuty, ale także w regulację poszczególnych segmentów leża stołu dających szansę na przygotowanie pacjenta do określonych ćwiczeń i zajęcie odpowiedniej pozycji leżącej bądź siedzącej. W stołach dla fizjoterapeutów nie powinno zabraknąć także otworu na twarz dającego szansę na zajęcie wygodnej pozycji na brzuchu w trakcie masażu pleców.
Stół do masażu wykorzystywany w fizjoterapii powinien być trwały, wytrzymały i odporny na zużycie.
W praktyce oznacza to konieczność wykorzystania przez producentów stabilnych i trwałych materiałów konstrukcyjnych – stoły do masażu są wykonane najczęściej z aluminium malowanego proszkowo, tak by konstrukcja była zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi ale i środkami czyszczącymi wykorzystywanymi do dezynfekcji wyposażenia gabinetu.
Ważna jest też jakość tapicerki stołu, odpornej na przetarcia, uszkodzenia mechaniczne, płyny dezynfekujące oraz na tyle twardej i sprężystej by po całym dniu obsługi pacjentów stół nie odkształcił się pod wpływem ciężaru ciała.
Zakup stołu do masażu dla fizjoterapeuty – na co zwrócić uwagę?
Zależnie od rodzaju oferowanych usług, fizjoterapeuta może zdecydować się na wybór stołu typowo stacjonarnego lub stołu mobilnego, z którym będzie mógł odwiedzać swoich pacjentów w ich domach prywatnych. W przypadku stołów stacjonarnych wybór funkcji i konstrukcji jest nieco większy, bo fizjoterapeuta nie musi być ograniczony wagą stołu. Niektórzy wybierają nawet stoły do masażu na konstrukcji drewnianej, prezentujące się bardziej elegancko niż stoły metalowe ale oferujące często taką samą wytrzymałość i stabilność jak stoły metalowe.
Stół do masażu przeznaczony do transportu powinien być lekki, z funkcją szybkiego składania/rozkładania, z funkcją regulacji wysokości oraz wyposażony w dedykowany pokrowiec transportowy, wózek, torbę lub walizkę.
Kolejną ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu do masażu dla fizjoterapeuty jest jego uniwersalna i elastyczna konstrukcja. Fizjoterapeuci stosują różnorodne techniki masażu i pracy z pacjentami, przez co nie mogą być ograniczeni sztywną konstrukcją stołu.
Profesjonalne łóżko fizjoterapeutyczne musi być stabilne i zapewniać osobie masowanej maksymalny komfort leżenia, ale jednocześnie posiadać funkcje pozwalające na wykonanie różnych technik masażu bez nadwyrężania fizjoterapeuty.
Znaczenie będą tu miały szerokość blatu, dostępne podłokietniki, wspomniane już wycięcie na twarzy czy regulacja poszczególnych segmentów łóżka.
Wybierając stół do masażu dla fizjoterapeuty trzeba koniecznie sprawdzić, czy został dostosowany do zasad ergonomicznej pracy z pacjentem.
Regulacja wysokości jest w tym przypadku najważniejsza, bo fizjoterapeuta musi mieć możliwość dostosowania wysokości stołu do swojego wzrostu oraz rodzaju zabiegu, jaki wykonuje. Ruchoma konstrukcja musi być przy tym równie wytrzymała, jak samo łóżko – nacisk kładziony na konstrukcję będzie wynikał nie tylko z wagi pacjenta, ale i nacisku wykorzystywanego podczas masażu.
Stoły dla fizjoterapeutów online
Na zakup profesjonalnego stołu do masażu dla fizjoterapeuty można zdecydować się dziś w jednym ze sklepów online ze specjalistycznym sprzętem medycznym. Wybierając taką opcję trzeba jednak upewnić się, że wybrana strona jest sprawdzonym dystrybutorem wyposażenia medycznego, a wybrane modele stołów do masażu posiadają odpowiednie atesty, certyfikaty i dopuszczenia. Tanie aukcje internetowe nie są najlepszym źródłem na zakupy – stawiając jakość wykonania i bezpieczeństwo pacjenta na pierwszym miejscu, warto wybrać zaufanych sprzedawców i producentów.