Dania jest uważana za jedno z najlepszych miejsc pracy w Europie pod względem dobrobytu pracowników, ale absolwenci poszukujący pracy powinni pamiętać, że podatki są tutaj wysokie.

Rynek pracy

Jakie masz szanse na znalezienie pracy?

Istnieje rosnąca potrzeba zagranicznej siły roboczej w wielu gałęziach przemysłu w Danii, chociaż konkurencja ze strony duńskich absolwentów będzie wysoka. W Danii znajdą pracę również wysokiej klasy specjaliści oraz osoby z wykształceniem wyższym kierunkowym, jak np. lekarze.

Duński rynek pracy znany jest z elastyczności, a Dania jest uważana za jedno z najlepszych miejsc pracy w Europie pod względem dobrobytu pracowników. Większość ludności mówi po angielsku, a wiele środowisk pracy będzie działać w języku angielskim. Jednakże znacznie zwiększysz szanse na zatrudnienie, jeśli mówisz po duńsku lub chcesz się go nauczyć w stopniu komunikatywnym.

Gdzie możesz pracować?

Główne branże duńskiego rynku pracy to: metalurgia, farmaceutyka, branża meblarska oraz produkcja drewna, przetwórstwo spożywcze, przemysł stoczniowy, chemikalia, maszyny i sprzęt transportowy, tekstylia i odzież.
Najnowsze obszary wzrostu gospodarczego: branże turbin wiatrowych oraz globalny eksport.
Zawody deficytowe: IT, nauki przyrodnicze, nauki medyczne i zdrowotne oraz inżynieria.
Główne firmy:

  • Maersk (transport),
  • Danske Bank,
  • TDC (usługi telekomunikacyjne),
  • Novo Nordisk (farmaceutyki),
  • Carlsberg,
  • Jyske Bank,
  • Danisco (żywność),
  • H. Lundbeck (farmaceutyki),
  • Lego,
  • ALK-Abelló (farmaceutyki),
  • Sydbank

 

Jak to jest pracować w Danii?

Średni czas pracy:  37 godzin tygodniowo.
Urlop: ustawowy minimum pięciotygodniowy urlop wypoczynkowy. Czas wakacyjny trwa od 1 maja do 30 kwietnia. Istnieje 12 oficjalnych świąt państwowych wokół głównych festiwali chrześcijańskich, a wielu pracowników bierze także dzień wolnego podczas Dnia Konstytucji (5 czerwca).
Stawki podatkowe: Dania jest jednym z najsilniej opodatkowanych krajów na świecie, ale i jednym z najszczęśliwszych. Istnieje 8-procentowy podatek zryczałtowany o stałej stawce, który jest brutto (odliczany przed obliczeniem innych podatków). Podatek dochodowy jest progresywny, zaczynając od 0% i rosnąc do 59% w najwyższym tempie.

Ubieganie się o pracę

Obywatele z Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) mogą udać się do swojego najbliższego urzędu pracy w Danii, aby szukać odpowiedniego dla siebie stanowiska. Ponadto istnieje strona internetowa „Praca w Danii” i trzy centra usług w Kopenhadze, Odense i Aarhus – mogą pomóc w znalezieniu pracy w Danii.

Typową metodą ubiegania się o pracę w Danii jest list motywacyjny i życiorys. Duńskie CV powinno mieć format podobny do ogólnie przyjętego w Europie.

Procedury aplikacyjne mogą się różnić i będą uwzględnione w szczegółach zadania.

Proces rozmów rekrutacyjnych jest podobny do tych, które obserwujemy w Polsce.

Kandydaci są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną i pytani o ich kompetencje zawodowe, osobowość i motywację.

Pracodawcy ocenią, czy pasujesz do kultury ich organizacji. Będą oczekiwać, że dobrze zrozumiesz ich działalność. Testy psychometryczne i testy umiejętności stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w przypadku większych firm.


Informacje na temat pracy w Danii dla lekarzy – odwiedź platformę rekrutacji dla lekarzy i aspiruj do nowego stanowiska poza granicami Polski: http://www.paragona.com/pl/strona-glowna.